Kaip vyksta mados karas užsienyje: VOGUE prieš tinklaraštininkus

509614-vogue

Beveik tuo pačiu metu kai Lietuvoje aiškinamės kuris dizaineris kurį nukopijavo arba skundžiamės, kad neišparduotas rankines reikia sudeginti, o ne nukainoti (nes juk dizainerė taip buvo sakiusi prieš tris metus kažkokiame interviu – ir mes, žinoma, jaučiamės apgauti), kitur irgi vyksta karai. Tik jie vyksta neabejotinai didesniu mastu ir, apskritai, rimtesniame lygmenyje nei apsižodžiavimai Facebook’e arba DELFI komentarų rašymas.

O dabar apie tą žadėtąjį mados karą. Po Milano mados savaitės keli Vogue.com redaktoriai nusprendė susėsti kartu ir parašyti kolekcijų apžvalgą, bet iš tikrųjų šiek tiek nukrypo nuo temos ir… į šuns dienas išdėjo tinklaraštininkus ir, apskritai, visą jų indėlį į mados industriją. O straipsnyje, kuris pirma kalbėjo apie gražias Bottega Veneta ir Versace kolekcijas, redaktoriai tinklaraštininkus pradėjo linksniuoti tokiais epitetais: “iki gyvo kaulo įgrisę”, “desperatiški”, “beviltiškai laukiantys, kad juos nufotografuotų su neskoningais deriniais, už kuriuos jie dar ir gauna pinigus”… Visi straipsnio bendraautoriai tarsi susitarę tarp savo pastebėjimų apie Milano kolekcijas vis primindavo, kad mados savaitės lygis smunka dėl tinklaraštininkų.

509614-vogue

 Vogue stoja prieš tinklaraštininkus. Nuotraukoje: tinklaraštininkai Susie Bubble ir Bryanboy (nuotr. „DNA“)

O pagrindimai buvo tokie, kad tinklaraštininkai niekieno nebeįkvepia stiliaus atžvilgiu: jų outfitai sukomplektuoti iš tų mados namų asortimento, į kurių pasirodymus eina. O už tai, žinoma, jiems dosniai atsilyginama: ir ne kremukais, o šešiaženklėmis sumomis. Na, o Vogue kritikė Nicole Phelps (kurios pačios nei stilius, nei išvaizda, na, tiesą sakant nepriverstų nei vieno fotografo atsisukti) rėžė, kad mados namams turėtų būti gėda dalyvauti tokiame žaidime, kur nelieka kritikos, kuria užsiima būtent tokie žmonės kaip jos ir Vogue.

 tuileriesvrshowmars62010-055

Vogue redaktorė Nicole Phelps 

Bet tuo pačiu metu pats Vogue, kaip ir bet koks kitas medijos kanalas, užsidirba iš reklamos. Blogeriai skolinasi drabužius tam, kad nusifotografuotų ir įkeltų į Instagram arba tinklaraštį, bet tą patį daro ir Vogue – skolinasi drabužius savo fotosesijoms. Ar abiems už tai atsilyginama? Tikrai taip. Kita medalio pusė yra ta, kad patys žurnalai tuos pačius tinklaraštininkus deda ant savo viršelių (kiek kartų mados blogerė Chiara Ferragni puošė Vogue? Mes suskaičiuojame bent keturis viršelius). Vėlgi, žurnalų puslapiuose tinklaraštininkai atsiduria dėl tos pačios priežasties: jie yra sekami ir jų pasirodymai kelia susidomėjimą ir, žinoma, pardavimus.

 s1

Ir žurnalams kiekviena fotosesija – papildomas pajamų šaltinis (nuotr. „Vogue“)

O atviras, įžeidus ir pirmą kartą viešai nuskambėjęs kandus žodis apie blogeriusVogue, neabejotinai susilaukė atsako. Toks tinklaraštininkas Bryanboy (jį lengvai atpažinti galite pagal tai, kad jis beveik visada dėvi kailinius ir rengiasi tik moteriškais rūbais) nepagailėjo kelių post’ų savo Twitter paskyroje, kad paaiškintų kaip čia kas. Ir paaiškino: “Kvaili mokyklos laikų įžeidinėjimai. Redaktorės mums pačios pavydi”. Prie jo prisidėjo ir daugelis kitų blogerių, pavyzdžiui Shea Marie, kuri Instagram’e paskelbė, kad daugiausiai dėmesio pačių Vogue Instagram paskyroje sulaukė jos, tinklaraštininkės, nuotrauka.

38d7ee0600000578-3809981-image-m-41_1474992371680

 

Populiariausia Vogue nuotrauka priklauso tinklaraštininkei Shea Marie.

Moralas labai paprastas: kritikuoti visada labai paprasta, bet visgi visi verdame viename katile. Jau seniai žinome, kad mada yra verslas. Kritikai tegul kritikuoja, bet jie vis dar egzistuoja tik todėl, kad sukurtų tą kontrastą tarp nupirkto turinio ir kritikos. Kitaip sakant, nebūtų Vogue – nebūtų tinklaraštininkų, ir atvirkščiai.

 a65080e742ff2d951e3ba71015089efe

Tinklaraštininkė Chiara Ferragni ant Vogue višelio („Pinterest“ nuotr.)

Na, bet bent jau tiek, kad Vogue savo piktojo rašinėlio apie tinklaraštininkus neišėmė ir sugebėjo priimti kritiką. Nes Lietuvoje tokia situacijų būtų buvusi sprendžiama “ban/delete/block”, o Vogue viršelius tikrai dar ne kartą puoš blogeriai.

parasas

 

KITI SUSIJĘ ĮRAŠAI