DIZAINERIŲ MIGRACIJA: UŽBURTAS RATAS?

PARIS, FRANCE - JUNE 25:  Designer Olivier Rousteing walks the runway during the Balmain Menswear Spring/Summer 2017 show as part of Paris Fashion Week on June 25, 2016 in Paris, France.  (Photo by Pascal Le Segretain/Getty Images)

Vienas labiausiai aptarinėjamų pokyčių mados pasaulyje: dizainerių migracija. Vieni dizaineriai mados namus palieka po kelių mėnesių, dar kiti – “kadenciją” baigia bylinėdamiesi teismuose su mados namais (pavyzdžiui, Saint Laurent prieš juos palikusį (ar išmestą?) dizainerį Hedi Slimane), o dar kiti – keičiami taip greitai kaip pirštinės. Tai įrodo garsiai nuskambėjusi žinia, kad Italų mados namai Brioni, kuriantys išskirtinai tik vyrams, po šešių mėnesių (!!!) išmetė savo vyriausiąjį dizainerį Justin O’Shea.

Tai kaip čia yra? Ar dizainerių pasikeitimai turi vieną aiškią priežastį?

$$$$$$ = PARDAVIMAI TURI KILTI

Kaip ir kiekviename versle, madoje pardavimai sprendžia tai, kas lieka ir tai, kas turi būti pakeista. Jei kolekcija tampa neaktuali klientams arba mados namų braižas pasikeičia ir praranda savo “cinkelį” – kaltas tik dizaineris.

Būtent taip atsitiko su jau minėtu Brioni dizaineriu: jo sukurta vyriška kolekcija nutolo nuo Brioni identiteto. Metallica grupės nariai tapo reklaminiais veidais, o kostiumai kainavo $4 000 ir atrodė per daug “rokeriški”. Kolekcijos pardavimai smuko, o pats O’Shea buvo dažniau matomas Milano “Ritz” viešbutyje su taure rankose negu studijoje. Tad nieko nuostabaus, kad Brioni nesibodėjo jo atleisti po 6 mėnesių. O turint omenyje, kad bazinis dizainerio kontraktas su mados namais yra 3 metai, šeši mėnesiai rodo, kad buvo labai blogai. Labai.

9009a1ad938d954592e310984c76c108

Buvęs Brioni dizaineris J. O’Shea, išspirtas iš mados namų vos po šešių mėnesių („Pinterest“ nuotr.)

42ad152ecc017cb1e7fe235b25a04c28

Ne visai vykusi Brioni ir Metallica kolaboracija („Pinterest“ nuotr.)

NET IR DIOR: NE KIEKVIENAM

Bet mes žinome, kad taisyklėms irgi yra išimčių. Dior mados namų ir jų buvusio dizainerio Raf Simons keliai išsiskyrė ne dėl pelno. Atvirkščiai, po Raf Simonso kurtų romantiškų, prabangių, bet nešiojamų (po Galliano kūrybos tai buvo ypatingai svarbu), pelnas padidėjo labai ženkliai. Aukščiausi Dior vadovai šlovino Raf Simonsą, o ir jo santykiai su kompanijos vadais buvo labai artimi.

82f0025c0757189ba56834893740d4ea

Raf Simons kuriami daiktai buvo puiki pusiausvyra tarp aukštosios mados ir komercijos („Pinterest“ nuotr.)

Bet prieš dizainerio pasitraukimą iš “Dior” išėjęs filmas “Dioras ir Aš” signalizavo nusivylimo ženklus iš dizainerio pusės. Jau žiūrint filmą, kurio siužetas yra naujos Dior kolekcijos kūrimas, aiškiai matosi, kad Raf’as pateko ne į savo roges. Per greitai kuriamos kolekcijos jam trukdė apgalvoti svarbius dizaino sprendimus (taip jis pats pasakė ir per vieną iš savo retų interviu), o ir ateljė siuvėjos nebuvo pratusios dirbti su moderniu belgų dizaineriu. Jos ilgėjosi to prancūzo, kurio portretas kabėjo ant sienos ir to, kuriam “Haute Couture” kolekcija reiškė vien tik pūstas sukneles. Sunki našta išsaugoti Dior palikimą, beprotiški kolekcijų greičiai ir sunki integracija į kompaniją privertė Raf Simons ieškoti kitų mados namų. Ir tai nereiškia, kad jis blogas dizaineris – tai reiškia, kad jis pasirinko kitą kelią, kuriuo eiti jam lengviau ir aiškiau.

 

22dior1-master1050

Momentas iš paskutinės Raf Simons kolekcijos Dior mados namams („Pinterest“ nuotr.)

GARSIAUSIA BYLA: SAINT LAURENT PRIEŠ HEDI SLIMANE

Viešas apsipykimas kilo tarp Saint Laurent ir dabar jau buvusio mados namų dizainerio Hedi Slimane beveik prieš metus. Žinia apie dizainerio išėjimą trenkė kaip perkūnas iš giedro dangaus. Vieni džiaugėsi, o kiti liūdėjo, nes pats Hedi buvo arba dievinamas, arba nekenčiamas. Ir daugiausia todėl, kad mados namus pervadino į “Saint Laurent” iš “Yves Saint Laurent” taip pranešdamas apie naują strategiją ir braižą. Jo kolekcijos nutolo nuo klasikos ir tapo tamsesnės, seksualesnės ir labiau provokuojančios. Pardavimai augo, bet pats ženklas keitėsi. Mes spėjame, kad tai ir buvo viena iš priežasčių. Niekam ne paslaptis, kad Hedi – nesukalbamas, labai ambicingas ir “sužvaigždėjęs” dizaineris.

Mes manome, kad tos dvi priežastys ir nulėmė jo nušalinimą, kuris buvo apipintas neaiškiomis detalėmis. Kam Saint Laurent mados namams reikėjo ištrinti visą Instagram turinį po Slimane išėjimo? Nors tai “galėjo reikšti naujos eros pradžią ir naujo dizainerio” atėjimą – toks sprendimas papraščiausiai atrodė kaip kerštas. Nors viskas lyg ir baigėsi gerai (Slimane gavo keletos milijonų kompensaciją už išėjimą), bet darosi aišku, kad lengvų skyrybų nebūna.

hedi_slimane_quitte_la_maison_saint_laurent_paris_2732-jpeg_north_499x_white

Buvęs Saint Laurent dizaineris Hedi Slimane iš mados namų išėjo su trenksmu („Pinterest“ nuotr.).

AR GALI BŪTI GERIAU? IR KAS TOLIAU?

Šiandien Gedimino prospekte prie H&M besitęsianti eilė viską ir pasako. Dizaineris ir mados namai yra kolaboracija. Dizaineris atneša individualumą, o mados namai mainais atiduoda savo vardą ir istoriją. Bet kartais priešingybės būna sunkiai suderinamos, tad H&M kolaboracijos – puikus pavyzdys, kaip viską suderinti. Greitos mados koncernas paįvairina savo braižą kolaboracijomis, dėl to neišmeta senų dizainerių ir gauna labai daug reklamos. Įdomu, ar kada nors ir du prabangūs ženklai padarys kolaboraciją?

Nors ir dizainerių keitimas yra logiškas , bet ar neatrodo, kad per tuos keitimus galima prarasti senąjį klientą? Ar nauja pavasario – vasaros kolekcija patiks klasiką mėgstančiai Dior klientei? O ar naujas Anthony Vaccarello kuriamas Saint Laurent braižas patiks moterims, dievinusioms seksualius odinius Hedi Slimane sijonus??

xd-9-fxwevmf2458908

parasas

KITI SUSIJĘ ĮRAŠAI