Non – Stop Mados Karuselė

louis_vuitton_spring_summer_2012_carousel_runway_show_paris_fashion_week_0047

Mada, mada ir dar kartą mada – bene dažniausia diskusijos tema šiltam vasaros vakarui prie vyno taurės. Atrodo, kad viskas prie ko prisiliečia gražūs, arba mokantys reklamuoti žmonės, pavirsta mada. Gyvenimo būdas irgi pavirto mada – man nespėjus net pasisveikinti, už mane tyliai kalba mano garderobas. Vienas kitas šmėžuojantis logotipas ar raštas atskiria arba sujungia su naujais žmonėmis. Kadangi apranga, kelionės ir net darbas šiais laikais yra skirstomi į daugmaž sėkmingus ir ne, madingus ir mažiau madingus. Pastaruosius kelis mėnesius vykę pokyčiai man sako, kad diskusija – būtina, o nekalbėti reiškia nebandyti prisidėti prie pokyčių. Tai reiškia viena: mada – daugiau nei stilius ir diskutuoti apie ją – nebe tuštybė, o būtinybė.

18ed3d4c278f86998c2134deb1ad202e

Dabar mada kalba dar daugiau nei anksčiau: kai prieš mėnesį lankiausi Rivjeroje, vyraujančios tendencijos ten tarsi peršoka kelis metus į priekį. Todėl, kad tai jau seniai nebe raštai, logotipai ir nebe daiktai, kurių kainas mintinai tarsi eilėraštį gali padeklamuoti mados tinklaraštininkai… Tai nauji, niekam nežinomi dizaineriai, meno kūriniai, kurių keistumas ar gamybos procesas – naujoji vertė. Kodėl taip atsitiko? Todėl, kad dabar nebe tas laikas, kai išsiskiriame tuo, ką lengvai galime apibrėžti. Jei jūsų stilių galima apibrėžti etiketėmis – neįdomu. Jei jūsų kuriamas kolekcijas lengva sukurti pirmo kurso VDA studentui – neįdomu. Jei jūsų verslas laukti užklystančių baltarusų ir pasiūlyti jiems Dolce & Gabbana už dvigubą kainą – vargu ar jūs irgi įdomūs.

6ac274301cfb397021bd40645114624f-2

Bet kad viso šito išmoktum – nebūtina nei dirbti mados industrijoje, nei slampinėti po Niujorko, Londono ar Paryžiaus savaites – reikia tiesiog domėtis. Man pagaliau atrodo teisinga, kad mada pasidarė visuotinis reikalas, atspindintis pasaulines nuotaikas. Surašau įvykius, kurie sukosi madoje užburtu karuselės ratu ir įgijo pagreitį, be kurio viskas būtų kitaip.

#1 Anglijos pasitraukimas iš Europos Sąjungos trenkė kaip perkūnas iš giedro dangaus

[ Į Londoną važiavau ne tik dėl to, kad viliojo palankiausias euro ir svaro santykis vasaros sezono pirkiniams, bet dėl to, kad pamatyčiau vyraujančią atmosferą. Ilgus straipsnius apie mados namų sunkumus galima nusakyti vienu žodžiu: tuščia. Tokio tuščio Londono nebuvau matęs: ir jokios nuolaidėlės tikrai negali atitaisyti žalos ]

#2 Naujas mados perliukas “Vetements” gerokai pakratė suvokimą apie tai, kas yra mada.

[ Vos prieš dvejus metus mados pasaulyje pasirodęs mados perliukas sugebėjo šį sezoną pristatyti pirmąją Haute Couture kolekciją Paryžiuje. Anti – mados konceptas ir man patinkančios konstrukcijos turbūt patinka ne man vienam, nes medvilninis džemperis su užrašu “tegu mano uždegti tiltai man pašviečia kelią” gali save įsivertinti € 760. Beje, tas pats dizaineris diriguoja ir “Balenciaga” mados namams, tad jei “Vetements” pabos madistams, “Balenciaga” tikrai išliks.

# 3 Modeliai įgavo savo balsą ir jų problemos šiek tiek iškeliamos į dienos šviesą

[ Net ir dabar į lietuviškų dizainerių šou atrinktos manekenės su tobulu sudėjimu ir dizainerio misijai tinkamu veido tipažu, vis dar nesusimąsto, kad €30 honoraras yra galbūt “ne visai” adekvatus…

Bet yra ir daugiau rūpesčių apie jaunas merginas: nuo šimtą kartų eksaluotos anoreksijos iki psichologinių problemų ar tiesiog ašarų žengiant podiumu. Net du filmai – “Neoninis demonas” (rodomas dabar ir Lietuvoje) ir “Modelis” (su originaliu pavadinimu) – sukurti, ko gero, parodyti, kad būti modeliu nėra lengva.

Per tą laiką modelių pasaulyje atsirado ir įvairovės: “plus – size” modeliai įgavo daugiau reikšmės, ant podiumo modelių pamatysite ir strazdanotus ir neįprastus veido bruožus turinčius jaunuolius. Vos 14 metų sulaukusi Cindy Crawdford dukra jau reklamuoja “MiuMiu” akinius, o albinosas Shaun Ross buvo vienas mėgstamiausių “Alexander McQueen” ir “Givenchy” mados namų modelių.

Pokyčių tempas nėra greitas, bet akivaizdus. Kol mes Lietuvoje bandome sukurti dar šimtą naujų minimalistinių ženklų, pasaulis kiek labiau susirūpinęs: kaip patiekti tai, kas nebūtų prabangu, bet kartu ir ne pernelyg paprasta, kai aplinkui tiek daug visko?

 

KITI SUSIJĘ ĮRAŠAI